Společnost ČEZ v lednu uspěla při přidělování dotací z operačního programu Životní prostředí, kde se rozdělovalo 1,5 miliardy korun. "Vzhledem k lokalitám, kde se dotace čerpají, jde zcela jasně o naplnění primárního zájmu poskytovatele dotací, tedy o urychlené a maximální snížení emisí s cílem zvýšené ochrany obyvatel v okolí zdrojů znečištění," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
LN připomínají, že díky evropské dotaci může společnost dát méně svých peněz do snížení emisí oxidu dusíku z elektráren Počerady, Mělník, Dětmarovice a Tisová i z teplárny v Trmicích. Další peníze budou směřovat do snížení prašnosti provozů Severočeských dolů, které ČEZ ovládá.
Proti dotacím pro ČEZ protestují ekologičtí aktivisté. "To vše se děje v situaci, kdy čím dál víc obyčejných lidí končí kvůli vládním škrtům na sociálním dně. Miliardy na dotace pro nejbohatší českou firmu nakonec ministři vždycky někde zázračně najdou," uvedl Jan Rovenský z české kanceláře Greenpeace. Pode něj evropské dotace paradoxně přispějí jen k prodloužení životnosti neekologických a zastaralých uhelných elektráren.
Příspěvek z veřejných peněz získají podle listu i další velké a ziskové podniky, například ArcelorMittal Ostrava, Elektrárny Opatovice nebo teplárenská skupina Dalkia. Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku upozornila, že ČEZ i další velcí znečišťovatelé dostanou podporu dvakrát. Právě na tyto investice totiž získají od roku 2013 část přídělu emisních povolenek zdarma.