Ministerstvo svůj postup hájí novým zákonem, který platí od ledna. Povolením vydaným v rozporu s obecně závaznými vyhláškami stanovil tříletou ochrannou lhůtu, uvedl nedávno jeho mluvčí Ondřej Jakob.
Podle předsedy VV novela loterijního zákona z loňského roku způsobila, že obce, které nestihly zrušit videoloterijní terminály či elektronické rulety do konce loňského roku, musí nyní na jejich zrušení čekat až sedm let. "Poslanecký klub proto doporučil ministrům VV, aby stanovisko ombudsmana podpořili při hlasování vlády," řekl John.
"Věci veřejné připravují ústavní stížnost na nezákonnou praxi ministerstva financí a ustanovení loterijního zákona, který neumožňuje obcím agresivní hazard na svém území regulovat," dodal John.
Varvařovský ve vyrozumění vládě píše o "dlouhodobé nezákonné rozhodovací praxi ministerstva" a ignorování jeho argumentů. Odmítl také názor ministerstva, že vše změnil nový zákon a na odebrání závadných licencí má resort další tři roky. MF naopak podle něj musí starší případy hodnotit podle tehdy platných zákonů a vyhlášek.
Podle Jakoba nový zákon schválili zákonodárci až po rozhodnutí Ústavního soudu, že obce mají právo regulovat i takzvané loterijní terminály. Jim licence vydává MF. "Přechodné období vyrovnává rozpor mezi ústavně vymezenými právy samosprávy a ústavně vymezenými právy v nabytá rozhodnutí, ochranu investic a podobně," uvedl mluvčí.
VV budou dále požadovat, aby ministerstvo financí zapracovalo všechny požadavky k nápravě do nového dokončovaného loterijního zákona. "To je možnost, jak zjednat nápravu," uvedl na tiskové konferenci John. Strana bude také upozorňovat na nečinnost policie při povolovacím řízení nových hazardních her, jako jsou videoterminály a elektronické rulety, dodal John.