Boček, který dosud odmítal vydat doklady kontrolorům, které ministerstvo před týdnem vyslalo do Budvaru, přislíbil s kontrolory spolupracovat. Obě strany se také dohodly, že v průběhu kontroly nebudou dále eskalovat mediální spory a k výsledku kontroly se vyjádří až po jejím skončení.
Podle požadavku Budvaru byla kontrolní skupina nově navíc posílena o zaměstnance MZe. Kontrolu v pivovaru pro ministerstvo provádí auditorská společnost HZ Consult. V čele asi patnáctičlenného týmu je právník Tomáš Jindra, který je od konce ledna také novým členem dozorčí rady Budvaru. Vedení podniku doposud nesouhlasilo s tím, že kontroloři nejsou zaměstnanci ministerstva, což podle Bočka vyžaduje zákon.
Boček začátkem týdne odmítl vydat kontrole z ministerstva zemědělství doklady, dokud mu Bendl nevysvětlí její důvod. Podle vedení Budvaru to bylo kvůli závažným pochybením ministerstva, jež jsou v rozporu se zákony. Bendl minulý týden zahájil v Budvaru mimořádný audit s odůvodněním, že zde od roku 2003 kontrola nebyla. Obavy o osud pivovaru v úterý vyjádřili zaměstnanci Budvaru, kteří poslali dopis premiérovi Petru Nečasovi.
Spekulace kolem Budvaru minulý týden rozvířil článek v Hospodářských novinách o údajném Bendlově záměru Bočka, který pivovaru šéfuje 21 let, odvolat.
Bendlovi se nelíbí, že Budvar coby státní podnik zadává mnohamilionové zakázky, aniž by se na něj vztahovaly zákony o veřejných zakázkách a státní kontrole. "Je to fabrika s dvoumiliardovým rozpočtem, rozdávající za tři roky miliardu na marketing, více jak dvě miliardy do investic, aniž by je musel zajímat zákon o veřejných zakázkách," uvedl. Mluvčí pivovaru však upozornil, že finanční plán i s investicemi na návrh dozorčí rady schvaluje ministerstvo zemědělství.