Ekonomika ČR loni vzrostla o 1,7 pct, technicky je ale v recesi

15.02.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. února (ČTK) - Česká ekonomika v loňském roce meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Vyplývá to z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. V samotném čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 0,5 procenta. Mezičtvrtletně HDP naopak o 0,3 procenta klesl a Česko se tak technicky ocitlo v recesi, protože HDP se snížil dvě čtvrtletí po sobě.

Česká ekonomika ve srovnání s rokem 2010 zpomalila růst, v průběhu roku přitom postupně ztrácela na tempu. Předloni HDP vzrostl o 2,2 procenta. Pro letošek ekonomové s růstem nepočítají.

"Tahounem ekonomiky byl po celý rok 2011 zpracovatelský průmysl, přestože i zde se meziroční přírůstky během roku snižovaly. Stabilně nadprůměrné výsledky zaznamenalo také odvětví dopravy a skladování, naopak výrazně klesla ekonomická výkonnost stavebnictví," uvedl ČSÚ.

Domácí konečná spotřeba postupně oslabovala a růst celkové poptávky tak zabezpečoval pouze pozitivní vývoj v zahraničním obchodě. Výrazný, postupně se prohlubující propad investiční aktivity podnikatelských subjektů i vládních institucí se promítl do značného snížení tvorby fixního kapitálu.

Částečný pokles zaznamenaly rovněž výdaje sektoru vládních institucí. Spotřeba domácností zůstala po dílčím zotavení ve čtvrtém čtvrtletí přibližně na úrovni předchozího roku.

Na vývoj HDP má podle statistiků určující vliv tvorba odvětvově členěné hrubé přidané hodnoty (HPH), která tvoří přibližně 90 procent jeho objemu. Její nevýrazný růst v běžných cenách v řádu desetin procenta byl v posledním loňském čtvrtletí zcela neutralizován zvýšením úhrnné cenové hladiny. V důsledku toho HPH ve stálých cenách meziročně stagnovala a ve srovnání s třetím čtvrtletím přibližně o procentní bod klesla.

O meziroční růst a zmírnění mezičtvrtletního snížení HDP se v minulém čtvrtletí zasloužil pouze vývoj daní z produktů, zejména spotřební daně z tabákových výrobků. Ta výrazně meziročně vzrostla vlivem předzásobení v souvislosti se změnou sazeb k 1. lednu 2012.

Vývoj poptávky byl v posledním loňském čtvrtletí obdobný jako v předchozích čtvrtletích. Přebytek zahraničního obchodu, kde opět rychleji rostl vývoz než dovoz zboží a služeb, byl stále ještě schopen kompenzovat postupně klesající domácí výdaje a zabezpečovat růst úhrnné poptávky, uvedl ČSÚ.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK