Centrální banka podpůrnými kroky vyhověla vládě, která se nyní snaží obnovit jednání s EU a Mezinárodním měnovým fondem o finanční pomoci. Guvernér banky András Simor, s nímž má vláda premiéra Viktora Orbána značné spory, řekl, že nová opatření mají především zajistit dlouhodobější a bezpečnější financování pro banky a neměla by zvýšit inflaci.
"Je to vlastně bezpečnostní síť: banky se budou moci opřít o bezpečnější nabídku zdrojů a budou moci odvážněji půjčovat," řekl Simor finanční webové stránce portfiolio.hu.
Velké maďarské banky zasáhla vlna omezování úvěrů a dalších aktiv v západoevropském finančním sektoru, který se pod tlakem dluhové krize v zemích eura snaží posílit vlastní kapitál. Na domácí půdě finanční situaci maďarských bank zhoršily kontroverzní kroky vlády, která na jejich zisky uvalila zvláštní daně a donutila je umožnit splácení devizových hypoték při uměle nízkých kurzech.
Podle některých analytiků mohou být kroky banky vstřícným gestem vůči vládě, která ji často vyzývala k podpoře úvěrů a kritizovala nedávnou vlnu zvyšování úrokových sazeb. Podle ekonomů to může v nynější nepříznivé době podpořit ekonomiku a mít pozitivní dopad na trh vládních dluhopisů, jejichž výnosy po zprávě banky výrazně klesly. Jiní analytici agentuře Reuters řekli, že kroky sice podpoří finanční likviditu v ekonomice, její strukturální problémy ale nevyřeší.
Maďarská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí v mezičtvrtletním srovnání dál nečekaně rostla o 0,3 procenta a meziroční tempo růstu zachovala na 1,4 procenta. Výsledek byl lepší, než se čekalo, a také byl výrazně lepší, než vývoj v eurozóně i celé Evropské unii. Analytici však stále předpokládají, že letos Maďarsko postihne recese.