ECB už v předešlých třech týdnech omezila nákupy dluhopisů na minima a jejich objemy se pohybovaly v desítkách milionů eur proti transakci za 2,2 miliardy eur (55 miliard Kč) v týdnu do 20. ledna. Prudké omezení kontroverzních nákupů jí umožnilo výrazné zlepšení situace na trhu dluhopisů zemí eurozóny od druhé poloviny ledna.
ECB od začátku nákupů na trhu v květnu 2010 utratila tímto způsobem celkem 219,5 miliardy eur. ECB v roce 2010 kupovala zejména řecké, irské a portugalské dluhopisy a od jara 2011 měla zhruba čtyřměsíční přestávku. Loni v srpnu nákupy obnovila a zaměřila se na italské a španělské obligace, jejichž výnosy tehdy rostly na rekordní úrovně.
Ke konci ledna 2012 se na evropském trhu dluhopisů začaly projevovat příznivé dopady rozsáhlých dlouhodobých úvěrů ECB komerčním bankám. ECB poskytla bankám na konci prosince levné tříleté úvěry v sumě téměř půl bilionu eur. Banky část těchto peněz investovaly do nákupů státních dluhopisů, což zmírnilo dluhovou krizi. Minulý týden na trzích vyvolávaly nervozitu průtahy v jednání o novém záchranném balíku pro Řecko, který by dnes měli schválit ministři financí zemí eurozóny.
Pomocí nákupů státních dluhopisů ECB bojuje proti dluhové krizi, která zvyšuje výnosy státních dluhopisů, a zvedá tím úvěrové náklady vlád ohrožených zemí. Nákupem obligací na trhu ECB přispívá k růstu jejich ceny, a tím k poklesu výnosů. Němečtí členové ECB ale nákupy dluhopisů ostře kritizovali jako nepřímé financování vlád a člen řídícího výboru banky Jürgen Stark kvůli tomu podal nedávno rezignaci.