Plán výměny dosavadních státních dluhopisů za nové s podstatně nižší hodnotou je součástí druhého záchranného programu pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur (3,3 bilionu Kč), jehož konečnou podobu v úterý v noci dojednali a schválili ministři financí zemí eurozóny. Řecko se díky tomu vyhne neřízenému bankrotu.
Pokud Řecko dokončí výměnu dluhopisů do termínu určeného Papadimosem, zajistí si od mezinárodních oficiálních věřitelů nové peníze. Ty potřebuje do 20. března, kdy má splatit dluhopis v hodnotě 14,5 miliardy eur.
Na nominální hodnotě nových dluhopisů soukromí investoři ztratí podle úterní dohody 53,5 procenta a jejich celková ztráta se bude pohybovat kolem 74 procent. Navržený zákon stanoví, že pokud se k plánu výměny přihlásí držitelé dvou třetin dluhopisů, pak vstoupí v platnost takzvaná doložka o společném postupu (CAC), která umožní přinutit k výměně i i všechny ostatní. "Je to 66 procent," potvrdil agentuře Reuters hranici pro vstup CAC v platnost jeden z vládních ministrů.
Prostřednictvím výměny dluhopisů se dluh Řecka sníží o více než 100 miliard eur z celkových zhruba 350 miliard eur. Seškrtání dluhů je klíčové k tomu, aby se do roku 2020 snížilo zadlužení země z nynějších více než 160 procent na 120,5 procenta hrubého domácího produktu. To si jako podmínku své účasti na záchranném balíku vymínil Mezinárodní měnový fond.
Většina věřitelů na výměnu dluhopisů přistoupí, protože je to pro ně lepší, než kdyby Řecko skončilo bankrotem a oni nedostali nic. Řada hedgeových fondů přitom na výměně příliš neztratí, protože jednak kupovaly řecké obligace na trhu za mnohem nižší než nominální hodnotu, a navíc si na ně koupily pojistky proti jejich nesplacení CDS. Pokud vstoupí v platnost doložka CAC, budou CDS podle analytiků zcela jistě aktivovány.