Gazprom hodlá v budoucnosti ukončit tranzit plynu přes Ukrajinu

22.02.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moskva/Kyjev 22. února (ČTK) - Ruský plynárenský gigant Gazprom hodlá zcela ukončit tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu poté, co během tohoto desetiletí vybuduje nové plynovody. Oznámila to dnes firma. Obvinila rovněž Ukrajinu z výpadků dodávek, které v době nedávných velkých mrazů hlásili evropští zákazníci.

"Významná část plynu přepravovaného přes Ukrajinu do Evropy nedorazila," uvedl šéf Gazpromu Alexej Miller při setkání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. "V některých dnech bylo na Ukrajině zadrženo až 40 milionů krychlových metrů plynu, což nepochybně způsobilo Gazpromu finanční újmu i poškození pověsti," dodal.

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz však takovéto obvinění odmítá. "Od začátku roku 2012 Naftogaz nevzal jediný krychlový metr plynu z dodávek Gazpromu do Evropy," uvedla firma.

Medveděv nařídil Gazpromu, aby maximalizoval kapacitu plánovaného plynovodu South Stream, který bude Ukrajinu obcházet. Plynovod South Stream povede pod Černým mořem z přístavu Novorosijsk na bulharské pobřeží, odkud bude pokračovat do Itálie. Gazprom plánuje zahájení jeho provozu v roce 2015 s přepravní kapacitou 63 miliard krychlových metrů plynu ročně. Rusko také od loňska využívá plynovod Nord Stream, kterým proudí ruský plyn po dně Baltu a přes Německo.

Neshody Moskvy a Kyjeva ohledně cen a dodávek plynu zastavily na začátku roku 2009 cestu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy a zkomplikovaly zásobování hlavně balkánských zemí, ale třeba i Slovenska. Předtím se ze stejného důvodu zastavily dodávky také na počátku roku 2006.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov koncem minulého měsíce uvedl, že Ukrajina by mohla zažalovat Rusko u mezinárodního arbitrážního soudu, pokud se oběma zemím nepodaří sjednat novou dohodu o dodávkách ruského plynu s nižší cenou. Ukrajina tvrdí, že cena plynu stanovená nynější smlouvou je přemrštěná a nepoctivá.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK