ÚOHS má pochybnosti o souladu postupu Vysokého učení technického v Brně (VUT), které zakázku vypsalo, se zákonem o veřejných zakázkách. Konkrétně se pochybnosti týkají přijímání nabídek a vyřazení některých uchazečů z tendru. Platnost předběžného opatření nyní potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Zmínil při tom další rozhodnutí úřadu z konce loňského roku, kterým bylo zrušeno neoprávněné vyloučení Průmstavu a Zlínstavu. Zrušeny byly i všechny následné úkony zadavatele, s výjimkou úkonu otevírání obálek ostatních uchazečů, učiněné v zadávacím řízení.
Podle ÚOHS Vysoké učení technické v Brně nepřistupovalo stejně ke všem uchazečům, kteří podali více nabídek v zadávacím řízení veřejné zakázky. Nabídky Průmstavu a Zlínstavu byly vyloučeny přes to, že byly podány ve lhůtě. "Tento postup zadavatele mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť mohlo dojít k vyloučení uchazeče, jehož nabídka mohla obsahovat nejnižší nabídkovou cenu, a mohla tedy být vybrána jako nejvýhodnější," uvedl Rafaj.
Středoevropský technologický institut má vyrůst do tří let. Bude stát 5,2 miliardy korun. Institut propojí výzkum v přírodních vědách a technických oborech. Bude jej využívat na 600 vědců a více než 1200 studentů, ale i české a zahraniční firmy.
Celý projekt se skládá z více zakázek. Ta, kterou aktuálně zkoumá ÚOHS, je jednou z největších. Jde o tendr na stavbu laboratoří přírodních věd v areálu VUT v Brně pod Palackého vrchem. Vítěz má postavit celkem tři budovy. VUT tendr vypsala loni v květnu. Několik firem se ale odvolalo k antimonopolnímu úřadu. Tendr napadly například společnosti Průmstav, a. s., Hochtief CZ nebo Alpine Bau CZ.
Kromě Masarykovy univerzity a VUT se na budování institutu podílí také Mendelova univerzita, Veterinární a farmaceutická univerzita, Výzkumný ústav veterinárního lékařství a Ústav fyziky materiálů Akademie věd. Brno se tak výrazně zviditelní na mapě celoevropsky uznávaných výzkumných center.