Doporučení přichází v době debat o dalším směru ekonomických reforem v zemi, protože v letošním roce se připravuje převzít nejvyšší úřady nová generace. Důraz na snižování vlivu státu v průmyslu je v rozporu se strategií za posledních deset let, kdy Peking vybudoval státní šampiony ve všech oblastech, od bankovnictví po technologie, a je pravděpodobné, že zpráva vyvolá odpor mezi představiteli země.
"Jak čínští lídři vědí, současný model ekonomického růstu země je neudržitelný," řekl na tiskové konferenci prezident Světové banky Robert Zoellick. Podle něj se země dostala do kritického bodu a je potřeba, aby předefinovala roli státu.
Po třech desetiletích reforem, které umožnily čínským podnikatelům stát se světovými lídry ve vývozním zpracovatelském průmyslu, státní firmy stále kontrolují domácí průmysl od ocele přes aerolinky a ropu po telekomunikace. Státním společnostem pomáhají levné úvěry od státních bank a podnikatelské skupiny si stěžují, že regulátoři navzdory slibům o otevření ekonomiky státní firmy chrání před zahraniční i soukromou konkurencí. Čínští představitelé také opakovaně slíbili, že podpoří podnikatele, kteří tvoří většinu nových pracovních míst a bohatství země. Většina úvěrů od bank však stále jde státním společnostem, stejně jako obrovské částky na stimulaci ekonomiky po krizi v roce 2008, které podpořily státní průmysl, zatímco tisíce soukromých firem zkrachovaly.
Banka rovněž uvedla, že růst čínské ekonomiky v nejbližších letech zpomalí ze současných devíti procent. Do roku 2015 má ekonomika růst o pět až šest procent, napsaly agentury AP a Reuters.