První komerční síť LTE funguje ve Švédsku od roku 2009. V Česku operátoři technologii zatím testují a čekají na aukci frekvencí.
Počet připojených zařízení v sítích LTE by se měl do roku 2016 zvýšit z loňských deseti milionů na půl miliardy. Zároveň by se měl zvyšovat podíl připojených telefonů na úkor počítačových modemů, tzv. USB donglů. Zatímco v příštím roce budou telefony tvořit zhruba pětinu připojených zařízení, v roce 2015 by to již měla být polovina. Zatímco průměrná cena donglu je nyní 200 dolarů, chytrý telefon s LTE stojí okolo 500 USD.
"Dostupnost chytrých telefonů s LTE limituje nedostatek harmonizace v oblasti využívaného kmitočtového spektra," uvedl analytik Wireless Inteligence Joss Gillet. Využití různých frekvenčních pásem v jednotlivých zemích podle něj může bránit celosvětovému roamingu, protože to vyžaduje od výrobců připravit zařízení na mnoho nesourodých frekvencí.
Telefony podporující LTE má v nabídce téměř každý významnější výrobce. Dodavatelé infrastruktury, kteří prezentovali svá síťová řešení již před několika lety, musí čelit vzrůstajícím obavám, jak se vypořádat s očekávaným strmým nárůstem objemu přenášených dat. Na MWC je tak pro Huawei, Nokii Siemens, Ericsson, Alcatel Lucent a další dodavatele hlavním tématem zvyšování kapacity sítí a efektivní řízení jejich provozu.
V Česku by se měly dražit kmitočty pro LTE letos na podzim. V březnu má ČTÚ zveřejnit podmínky pro potenciální účastníky aukce. Očekává se zájem stávajících tří operátorů i možnost vstupu čtvrtého hráče na trh.
LTE umožňuje datové přenosy o rychlostech v řádu stovek Mbit/s. Zatím nejvyšší rychlost dosáhla Nokia Siemens Networks, když tento měsíc překonala 1,4 Gbit/s. Komerčně nabízené maximum v sítích 3G se pohybuje okolo 40 Mbit/s.