"Žádné zmatky či nejasnosti ohledně vypovídání smluv o penzijním připojištění jsme nezaznamenali, nárazově registrujeme zvýšený provoz," řekla ČTK mluvčí PF ČSOB Stabilita Pavla Hávová. "Neevidujeme žádné významnější komplikace, které by souvisely s vypovídáním smluv," souhlasil mluvčí PF Generali Jiří Cívka.
Fondy se shodují na tom, že během posledních dvou dnů byl počet žadatelů o převod nejvyšší. "Všechny žádosti o převod do PF České spořitelny jsme již přijali a během odpoledne je kurýrem odešleme do příslušných penzijních fondů. Výjimkou je PF AXA se sídlem v Brně, kam již v poledne kurýr odjel. Protože se žádosti musí před odesláním do jiného fondu zaevidovat a zkontrolovat, přijímali jsme je přibližně do 14:00, abychom je do jiných penzijních fondů stihli doručit v jejich pracovní době," uvedla Klára Pačesová z oddělení komunikace ČS.
Současný systém penzijních fondů bude platit jen pro nynější účastníky, důvodem jsou změny plynoucí z důchodové reformy. Poslední smlouvy do současného systému penzijního připojištění bude možno uzavřít 30. listopadu 2012. Poté noví klienti budou vstupovat již do takzvaného dobrovolného penzijního spoření, které bude jiné především v nutnosti výběru investiční strategie a v neexistenci výsluhové penze.
Nové fondy už nebudou ručit za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabídnou i odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.
Do dneška mají rovněž samotné penzijní fondy, kterých je na trhu nyní devět, poslední den na předložení žádosti o povolení k činnosti penzijní společnosti a žádosti o povolení k provozování penzijního připojištění prostřednictvím transformovaného fondu. Penzijní fondy minulý týden ČTK potvrdily, že mají v plánu žádosti podat. Penzijní společnosti budou spravovat peníze klientů v rámci takzvaného druhého pilíře důchodové reformy. Transformované fondy budou součástí doplňkového penzijního spoření, které vznikne ze současných penzijních fondů.