Index důvěry stoupl na 70,8 bodu z lednových 61,5 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského února. Ekonomové očekávali mnohem mírnější nárůst na 63 bodů.
"Spotřebitelé jsou mnohem méně pesimističtí ohledně současných podmínek v podnikatelském sektoru a na trhu práce, než byli v lednu," uvedla ředitelka výzkumného centra Conference Board Lynn Francová. "A navzdory dalšímu růstu cen benzinu jsou optimističtější ohledně krátkodobých vyhlídek ekonomiky," dodala.
Podíl spotřebitelů, podle kterých je obtížné získat práci, klesl na 38,7 procenta z lednových 43,3 procenta. Podíl respondentů, podle nichž je práce dostatek, naopak stoupl na 6,6 procenta z 6,2 procenta, napsala agentura Reuters.
Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře pozorně, protože se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
"Trh práce vypadá mnohem lépe a lidé se celkově cítí mnohem lépe. Neočekávám ale velké oživení spotřebitelských výdajů. Lidé jsou stále opatrní po tom, čím prošli v několika uplynulých letech," uvedl analytik Gus Faucher ze společnosti PNC Financial Services.
Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) v pondělí uvedla, že její členové letos očekávají zrychlení hospodářského růstu ve Spojených státech na 2,4 procenta z předpokládaných 1,6 procenta v loňském roce.