Například Itálie získá takřka 96 milionů eur (2,4 miliardy eur), ukázala data zveřejněná v úterý Evropskou komisí. Po Česku nejméně získá ještě Lucembursko (172.000 eur) a Malta, které ale připadne už 722 milionů eur.
Program poběží ještě letos a příští rok. V každém z nich by se mělo na tyto účely vyčlenit 500 milionů eur. Ještě před časem to vypadalo, že by to mělo být o poznání méně, něco kolem 113 milionů eur. Navýšení na 500 milionů, na něž naléhala třeba Francie, totiž několik zemí včetně ČR dlouho blokovalo. Z blokační menšiny ale nakonec odpadlo Německo, které tím umožnilo schválit tuto sumu.
ČR vadilo, že by věci spadající pod sociální oblast měly být financovány ze společné zemědělské politiky. "Říkáme, že ten sociální pilíř si má každá země držet sama," uvedl v listopadu ministr zemědělství Petr Bendl.
Program funguje od konce 80. let. Rozdělované potraviny se dřív získávaly hlavně z intervenčních nákupů, při kterých jsou v rámci společné zemědělské politiky od farmářů vykupovány jejich produkty za pevně stanovené ceny. Jejich množství se ovšem v poslední době razantně zmenšilo, takže je potřeba na trzích potraviny dokupovat. To ale podle některých kritiků nabourává trh.
Problém je třeba podle Česka i s tím, že v každé zemi je různě nastaveno to, kdo je považován za chudého. Zatímco v ČR se to v tomto případě v podstatě vztahuje jen na bezdomovce, v jiných státech je to výrazně odlišné. Program využívá kolem 18 až 19 milionů nejchudších v EU.
Bendl v listopadu, kdy se navýšení dohodlo, řekl, že sice ČR neuvažovala o čerpání v letošním roce. "Vzhledem k tomu, co se stalo dnes, o tom znovu vážně uvažujeme a pravděpodobně požádáme o využití těchto financí, neboť dokonce už nebude potřeba už spolufinancovat celý program," řekl tehdy.