Markit: Zakázky byly v českém průmyslu stabilní, výroba vzrostla

01.03.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nové zakázky v českém zpracovatelském průmyslu byly v únoru stabilní a díky nim se poprvé od loňského října významněji zvýšila výroba. Index nákupních manažerů (PMI) se v únoru vyšplhal lehce nad neutrální hranici 50 bodů, když po předchozí tři měsíce poukazoval na zhoršování podnikatelských podmínek. Oznámila to dnes společnost Markit Economics, která údaje zpracovala pro banku HSBC.

 

"Minulý měsíc český index PMI zaostával za překvapivě dobrými výsledky v Polsku a Německu. Tentokrát index posílil, ale při bližším porovnání zjistíme, že výhled je stále nejistý, komentovala průzkum ekonomka HSBC pro střední a východní Evropu Agata Urbanska. Na zlepšení se podle ní podílela zejména výroba. Růst průmyslové výroby se zkonsolidoval, ale údaje za první čtvrtletí pravděpodobně ukážou zpomalení růstu oproti vysokému základu z roku 2011, dodala.

Objem nových zakázek přijatých českými výrobci v únoru nepatrně vzrostl, čímž ukončil tříměsíční období poklesu. Přesto údaje svědčí o přetrvávající slabosti zahraničních trhů, neboť nové exportní zakázky oslabují již čtyři měsíce za sebou, a to nejrychlejším tempem od července 2009. Respondenti si tento pokles částečně spojují s nízkou poptávkou na evropských trzích.

Celková stabilizace nových zakázek vedla v únoru k růstu výroby, což je zlepšení oproti stagnaci z posledních měsíců, která následovala po listopadovém propadu. Tempo růstu výroby bylo srovnatelné s pozvolným tempem z loňského října, ale bylo mnohem slabší než pokrizový průměr.

Ačkoli produkce ve výrobním sektoru rostla, objem nakoupených vstupů lehce poklesl. Jde již o čtvrtý měsíční pokles za sebou a vyústil v nejprudší propad zásob vstupů na skladě od prosince 2009.

Zaměstnanost u českých výrobců v únoru nadále klesala, jak se firmy snaží přizpůsobit počet zaměstnanců stávajícím potřebám výroby. Propouští se již čtyři měsíce za sebou.

Únorová data svědčí o stoupajících cenových tlacích na výrobce. Průměrné ceny vstupů se zvyšovaly nejrychlejším tempem od června 2011, zvláště u kovů, umělých hmot a dalších výrobků z ropy.

Čeští výrobci museli v únoru čelit tvrdé konkurenci, což se odrazilo na slabém poklesu cen hotových výrobků. Účtované ceny poklesly za poslední čtyři měsíce třikrát, přestože ceny vstupů stoupaly, což svědčí o sílícím tlaku na firemní marže, uvedla Markit Economics.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK