Ministr obchodu Jukio Edano a TEPCO se již delší dobu dohadují o tom, jak velká rozhodovací a řídící práva dostane stát výměnou za pomoc, která má být největší státní záchranou firmy mimo bankovní sektor na světě. Vláda se podle Asahi snaží získat v TEPCO 51 procent volebních práv, aby mohla zavést reformy v problémové společnosti.
TEPCO je klíčovým dodavatelem elektrické energie v Japonsku. Elektřinu dodává zhruba 45 milionům lidí, což je více než třetina japonské populace. Kromě hlasovacích práv by vláda měla rovněž obdržet konvertibilní akcie bez hlasovacích práv. Pokud by tyto akcie byly přeměněny na hlasovací, měla by vláda ve firmě až dvoutřetinový podíl, dodal Asahi.
Podle japonských zákonů akcionáři s majoritním podílem hlasovacích práv mohou rozhodovat o členech správní rady. Ti, kteří mají dvoutřetinový podíl, mohou rozhodovat o velkých manažerských záležitostech, včetně fúzí. Více než dvoutřetinový podíl dává akcionáři právo veta.
Firma TEPCO již v minulosti uvedla, že si chce udržet nezávislost jako soukromá firma. Firma nebyla k zastižení, aby se ke zprávě listu vyjádřila, napsala agentura Reuters.
Elektrárnu Fukušima na severovýchodě Japonska loni v březnu zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Ze zařízení uniklo větší množství radioaktivity, což z havárie elektrárny učinilo největší jadernou katastrofu od dubna 1986, kdy explodovala elektrárna v ukrajinském Černobylu. TEPCO bude muset vyčistit zamořené území a vyplatit obrovské odškodné lidem v okolí elektrárny.