Rajoy nicméně potvrdil, že Španělsko i nadále hodlá v příštím roce snížit rozpočtový deficit na tři procenta HDP, což je limit stanovený rozpočtovými pravidly Evropské unie. Španělsko překročilo dohodnutý deficit také v loňském roce, kdy schodek namísto šesti procent HDP dosáhl 8,5 procenta HDP.
Náměstkyně předsedy vlády Soraya Sáenzová dnes předpověděla, že španělská ekonomika v letošním roce v důsledku drastických úsporných opatření klesne o 1,7 procenta. Snížení deficitu na 5,8 procenta z loňských 8,5 procenta si podle agentury Reuters vyžádá úspory kolem 30 miliard eur (740 miliard Kč). To je o přibližně 14 miliard eur méně, než by bylo potřeba k poklesu schodku na dohodnutých 4,4 procenta. "Podporuji úsporná opatření a hodlám snížit deficit z 8,5 procenta na 5,8 procenta. To představuje výrazné šetření," uvedl Rajoy.
Mluvčí Evropské komise dnes varoval, že Madrid by se mohl znovu dostat pod tlak na finančních trzích, pokud nedokáže dostat rozpočtový deficit pod kontrolu. "V sázce je tu otázka důvěry." dodal. Upozornil, že komise od Madridu stále požaduje podrobnosti o tom, proč loňský deficit překročil dohodnutou úroveň.
Představitelé 25 zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu podepsali nový pakt rozpočtové kázně. Jako jediné dvě země EU se k němu odmítly připojit Česko a Británie. Smlouva má vést k tomu, že země zakotví do svého práva pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů v dobrých časech. Povede i k důslednému trestání států porušujících rozpočtová kritéria. Na paktu se většina EU shodla v reakci na dluhovou krizi a snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti.