"Vítězství ve švédském tendru, navíc v souvislosti s našimi předchozími úspěchy ve Velké Británii a Německu, prokazuje naši vysokou konkurenceschopnost," dodal.
Celý projekt koordinuje firma Lunds Energi AB, jež je zároveň vlastníkem elektrárny Lund. Biomasa spalovaná v elektrárně se přemění na elektřinu, která se bude distribuovat čtyřem městům na jihozápadě Švédska - Lund, Eslöv, Hörby a Lomma. Ta jsou zároveň vlastníky společnosti Lunds Energikoncern, jež je investorem elektrárny.
Elektrárna bude postavena u obce Örtöfta, 15 kilometrů severně od Lundu. Škoda Power už dodala do Švédska v letech 2006 a 2007 turbíny do měst Värö a Mönsteras. Šlo o stroje s výkonem 60 MW a 50 MW, které našly uplatnění v papírenském průmyslu, uvedl ředitel.
Už v polovině února podepsaly plzeňské strojírny významné kontrakty na dodávku parních turbín ve Velké Británii a Německu, oba v objemu stovek milionů korun. Zařízení budou zprovozněna v roce 2013. V Británii získal podnik první zakázku. Jde o turbínu 40 MW pro elektrárnu na biomasu. Druhé turbosoustrojí o výkonu 45 MW směřuje do Stendalu západně od Berlína, do papírny Zellstoff, která je největším výrobcem papíru ve střední Evropě.
"Parní turbíny pro průmyslové využití jsou velmi perspektivní segment energetiky i v současné světové recesi," uvedl Šmondrk.
Škoda Power je výrobcem a dodavatelem zařízení pro elektrárny, především strojoven parních turbín. V portfoliu má turbíny od pěti do 1250 MW. Podnik v prosinci 2009 koupila za 11,5 miliardy Kč jihokorejská skupina Doosan. Škoda Power s ročními tržbami kolem osmi miliard korun zaměstnává přes 1100 lidí a trvale posiluje své postavení v Evropě.