Představitele stavebních firem dnes příliš nepotěšil ani premiér Petr Nečas. "Rád bych přinášel jen dobré zprávy, ale v současné situaci to bohužel není možné," řekl s odkazem na turbulence v evropské ekonomice. Navíc je podle Nečase nutné počítat s tím, že v unijním rozpočtovém období 2014 až 2020 bude Evropská unie rozdělovat prostřednictvím strukturálních fondů méně peněz než nyní. To omezí i státní investice.
Letošní investice do dopravní infrastruktury budou proti rozpočtovému výhledu z roku 2010 nižší asi o 35 procent, uvedl již dříve ministr dopravy Pavel Dobeš. Podobné to bylo i v roce 2011.
V oblasti bydlení chce stát v příštích letech prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení čerpat peníze z EU už nejen formou dotací, ale také v podobě výhodných úvěrů. Nečas dnes zopakoval, že stát připravuje zřízení projektu s názvem Jessica, který by na rekonstrukce bytového fondu a výstavbu sociálních bytů měl v pilotní fázi na tyto úvěry 600 milionů korun.
Tuzemské stavebnictví se potýká s dlouhodobým propadem a nedostatkem zakázek. Výkon odvětví v roce 2011 podle Českého statistického úřadu klesl o 3,1 procenta. Průměrný počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se loni meziročně snížil o 5,9 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 1,5 procenta na 29.206 korun.