Nový zákon je reakcí na prosincové rozhodnutí amerického soudu, podle kterého ministerstvo obchodu nemá právo uvalovat odvetná cla, protože mu ho Kongres výslovně neudělil. Senát zákon schválil v pondělí a v noci na dnešek jej odsouhlasila rovněž Sněmovna reprezentantů.
Ministerstvo obchodu uvaluje odvetná cla od roku 2007. Nová legislativa zaručuje, že uvalená cla, která jsou většinou namířena proti Číně, zůstanou v platnosti. Podle vlády jsou odvetná cla potřebná k ochraně pracovních míst ve Spojených státech. Odvetná cla vůči zemím se státem řízenou ekonomikou používajícím exportní subvence jsou povolena pravidly Světové obchodní organizace (WTO), upozornila agentura AP.
Předseda finanční komise Senátu Max Baucus upozornil, že odvetná cla od roku 2007 v USA ochránila zhruba 80.000 pracovních míst. "Čína nemá povoleno porušovat pravidla na úkor amerických pracovních míst," dodal. Viceprezident Joe Biden pochválil Kongres za to, že se jasně postavil proti nekalým obchodním praktikám ohrožujícím zaměstnanost v USA.
Čínský vývoz do USA se v loňském roce vyšplhal na téměř 400 miliard dolarů (7,6 bilionu Kč), tedy na nový rekord. Kritici v čele se Spojenými státy již dlouhou dobu obviňují Peking z toho, že uměle udržuje kurz čínské měny na nízké úrovni, aby podpořil konkurenceschopnost čínských exportérů.
Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming dnes v reakci na schválení amerického zákona prohlásil, že Peking nebude upravovat kurz své měny, aby pomohl Spojeným státům snížit obchodní deficit. Dodal, že tento problém si musí Washington vyřešit sám.
"Dodržujeme pravidla WTO, nejsme však povinni dodržovat domácí zákony či regulační opatření nějaké konkrétní země, jež mezinárodní pravidla překračují," řekl Čchen.
pmh