Analýzu dvou vzorků odebraných v pátek provedli ve Státním veterinárním ústavu Olomouc. "Z vyšetření vyplynulo, že jde o sůl, která splňuje požadavky na použití v potravinářské výrobě," uvedl Duben. Laboratorní rozbory se podle něj kromě smyslového posouzení a stanovení vlhkosti zaměřily také na obsah sodíku, NaCl v sušině, síranů, ferrokyanidu draselného a nerozpustných látek. Současně byl stanoven také obsah těžkých kovů.
Veterináři v Olomouci v současnosti zkoumají také vzorky polských masných výrobků. Podle Maleny budou testovány také mléčné produkty z Polska. "Vzhledem k velkému ředění soli ve výrobcích spíše neočekáváme, že by se prokázala zdravotní závadnost, nicméně činíme tak zejména pro uklidnění konzumentů," podotkl Duben. Výsledky dalších testů by měly být známy do pátku.
V Česku již bylo pozastaveno uvádění balené jedlé soli z Polska do oběhu, a to do doby, než bude prokázána její zdravotní nezávadnost. Dozorové orgány zjistily, že čeští výrobci v převážné většině případů používají při výrobě jedlou sůl z jiných členských států EU než z Polska, uvedlo v úterý ministerstvo zemědělství.
Firmy zapletené do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Vzorky potravin z Polska odebrala v souvislosti s aférou také Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Hygienici z Poznaně v úterý uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví. Ukázaly to prý výsledky testů pěti vzorků odebraných ve firmách, které s touto surovinou obchodují.