Obce jsou podle Šimečka dosud vlastníky bytového fondu v tržní hodnotě přes 500 miliard korun a jen výnos z pronájmu tohoto majetku ve výši dvou procent ročně jim prý může vynášet kolem kolem deseti miliard za rok. "Mají tedy víc než dostatek prostředků na omezenou pomoc i těm v zaviněné nouzi, kde naše ústava vyžaduje jen zajištění základních životních podmínek, to je přespání a stravu," uvedl Šimeček. Lidem v nezaviněné nouzi by měl pomoci s úhradou nákladů na bydlení stát.
Zákon o sociálním bydlení i výpověď bez udání důvodu prosazují majitelé domů už několik let. "Návrhy zapadly, protože dosud neproběhla deregulace nájemného a je tu spousta zájmových skupin, které mají proti zákonu námitky," poznamenal předseda OSMD. "V nedávné době jsem ale dostal zprávu od pana ministerského předsedy, že je tento přístup blízký názoru vlády a zejména TOP 09 a ODS, a proto jsme se zapojili do procesu přípravy nového zákona o sociálním bydlení," dodal Šimeček.
Návrh OSMD počítá s tím, že všichni v nezaviněné nouzi budou na základě žádosti zajištění adresnou, dočasnou a pravidelně přezkoumávanou státní dávkou tak, aby nemuseli na přiměřený bytový standard v místě bydliště a zaměstnání vydávat víc než 25 procent příjmů domácnosti.
Podporu pro své návrhy chtějí vlastníci domů získat také prostřednictvím kongresu Mezinárodní organizace majitelů nemovitostí, který dnes začal v Praze. Předseda tuzemského OSMD je viceprezidentem této organizace.