Důvodem je dlouhodobé překračování rozpočtového schodku a liknavý postup Budapešti proti tomu. Pokud se tak opravdu stane, půjde o bezprecedentní krok. Bylo by to vůbec poprvé, co by unie tímto způsobem potrestala nějaký členský stát kvůli laxní fiskální politice.
"Na pozastavení peněz z kohezních fondů pro Maďarsku je shoda," citovala Reuters nejmenovaného diplomata.
S návrhem zmrazit peníze od roku 2013 přišla nedávno Evropská komise, která v EU dohlíží na dodržování unijních pravidel. Komise ale tehdy také zdůraznila, že to ještě neznamená, že Budapešť o peníze opravdu přijde. Tamní úřady budou mít ještě čas na to, aby s deficitem začaly něco dělat. Pokud by tak učinily, je možné, že by pozastavení peněz bylo zrušeno.
Schodky nad povolenou tříprocentní úrovní má nyní většina zemí EU včetně Česka. Brusel s nimi kvůli tomu vede jednání pro porušení pravidel. Už v lednu komise uvedla, že kromě Maďarska mají aktuálně se schodky a plánovaným harmonogramem pro jejich korekci problémy i Belgie, Malta, Kypr a Polsko. Jenže u nich, na rozdíl od Maďarska, Brusel viděl snahu se situací něco dělat. Nyní se také hodně hovoří o Španělsku a jeho rozpočtu.
Pro maďarskou vláda, s níž Brusel vede aktuálně i spory kvůli kontroverzním ústavním změnám týkajícím se nezávislosti centrální banky či sporné justiční reformě, by tak mělo jít hlavně o signál. Ten je určen i pro další země, které s deficity neúspěšně bojují. EU se v reakci na dluhovou krizi rozhodla, že bude mnohem striktněji dbát na dodržování fiskálních pravidel. To, že se tak v minulosti nedělo, je označováno za jeden z důvodů dnešních potíží.