Vývoj ale naznačuje, že celoroční schodek opět přesáhne hranici jednoho bilionu dolarů, a to už čtvrtým rokem v řadě. To je znepokojivé především pro prezidenta Baracka Obamu, který bude v nadcházejících volbách usilovat o znovuzvolení do úřadu.
Za prvních pět měsíců letošního fiskálního roku ale deficit klesl o devět procent na zhruba 581 miliard dolarů (asi 10,9 bilionu Kč). Fiskální rok v USA začíná vždy v říjnu a končí v září následujícího kalendářního roku.
Poslední únorový den letošního roku Spojené státy zaplatily na vrácených daních zhruba 11 miliard dolarů. To podle agentury Reuters pomohlo snížit vládní příjmy asi na 103 miliard dolarů ve srovnání se 111 miliardami loni v únoru.
Vládní výdaje v únoru dosáhly 335 miliard dolarů, což bylo nepatrně více než před rokem, kdy to bylo 333 miliard USD.
Příjmy státu se od začátku fiskálního roku meziročně snížily asi o tři procenta na zhruba 893 miliard dolarů. Výdaje se snížily o dvě procenta na 1,474 bilionu dolarů.
Obamova administrativa předpovídá, že deficit v letošním fiskálním roce dosáhne 1,3 bilionu dolarů. To by bylo zhruba stejně jako v předchozím roce. Rekordní deficit měli Američané ve fiskálním roce 2009, kdy rozpočet skončil v minusu 1,41 bilionu dolarů.