Kapitálové vybavení družstevních záložen loni posílilo, když souhrnný splacený kapitál vzrostl o 30 procent na 2,35 miliardy Kč. Vlastníci družstevních záložen navyšovali kapitál v podstatě identickým tempem, jakým rostla spravovaná aktiva. Díky tomu dosáhly členské záložny ke konci roku 2011 hodnoty ukazatele kapitálové přiměřenosti 11,7 procenta. "Tato hodnota, která představuje stěžejní ukazatel finanční síly a stability, vysoce překračuje legislativně stanovený limit osm procent," uvedl tajemník asociace Jan Kotíšek.
V sektoru se podle něj negativně projevilo odebrání licence spořitelnímu a úvěrovému družstvu Unibon. Česká národní banka loni zahájila řízení, které letos skončilo odebráním licence. "Záložna Unibon se jako jediná dlouhodobě potýkala s problémy plynoucími z velkého množství nesplácených úvěrů. ČNB tímto krokem ochránila klienty a podpořila stabilitu sektoru. Zásadní je, že veškeré vklady do 100.000 eur jsou ze zákona pojištěny a drobní střadatelé získají své peníze zpět," dodal Kotíšek.
Přes ukončení činnosti jedné ze 14 družstevních záložen však Kotíšek nepředpokládá, že by v roce 2012 opadl zájem o družstevní bankovnictví. "Sektor jako celek poroste i letos. Klienti družstevních záložen patří mezi finančně nadprůměrně gramotné a uvědomují si, že záložny podléhají stejně přísné regulaci jako banky. Vzhledem k celkové stabilitě sektoru je riziko nízké a průměrné výnosy z vkladů v záložnách stále překračují průměrné výnosy vkladů v bankách," podotkl.
Asociace má 11 členských záložen, které představují naprostou většinu sektoru českého peněžního družstevnictví.
Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let minulého století transformoval a vklady klientů kampeliček rostou od roku 2002. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů. Družstevní záložny musí nyní dodržovat stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání.