"Je to jen technické opatření. Podobně to má asi 80 operačních programů v celé Evropské unii," uvedla Jabůrková. Náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun už v pátek ČTK řekl, že celkové pozastavení přílivu peněz ze strukturálních fondů EU do Česka nehrozí.
Opatření se týká čerpání z Evropského fondu pro regionální rozvoj, největšího strukturálního fondu EU, z něhož do České republiky proudí většina unijních peněz.
Nespokojenost bruselských úředníků má napravit přesun auditu z řídících orgánů jednotlivých operačních programů na ministerstvo financí (MF). Úřad Miroslava Kalouska tak převezme auditní pravomoc nejen z regionů, ale i z ostatních ministerstev.
"Na MF budeme přesouvat audity, nikoliv kontrolu. Řídící a manažerská kontrola zůstává na resortech a regionálních radách, tedy u poskytovatelů dotací. Evropská komise má z důvodu velkého počtu auditních zjištění k výkonu těchto kontrol zásadní výhrady. MMR a řídící orgány v termínu do června přijmou nápravná opatření," sdělil ČTK Jakub Haas z tiskového oddělení MF.
V Česku se v poslední době objevují problémy s čerpáním peněz z fondů. Hodně potíží má ministerstvo školství kvůli programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. U něj reálně hrozí, že by ČR mohla o peníze přijít. EK už kvůli problémům před časem pozastavila vyplacení 1,2 miliardy korun. Z programu by ČR mohla získat až 53 miliard korun a nyní se Praha snaží zabránit tomu, aby se celý program kvůli pochybením v ČR zastavil.
V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj 788,7 miliardy korun. Příjemci dotací už z této částky dostali 313,2 miliardy, tedy kolem 40 procent. Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu, Brusel proplácí tyto peníze až zpětně.