Transformace podřízených organizací MZe má primárně usnadnit život zemědělcům, kteří si dlouhodobě stěžují na přemíru byrokracie. Druhotným přínosem mají být přirozené úspory plynoucí z konsolidace správních úřadů. Podle Bendla by do budoucna mohl obor díky změnám ušetřit deset až 15 procent provozních výdajů. "Nedojde k šetření hned, nějaké transformační náklady tam budou," uvedl Bendl s tím, že do budoucna by změny měly úspory rozhodně přinést. Ještě loni v resortu působilo 25 organizací, do budoucna by měl jejich počet být redukován na pět až šest.
V oblasti kontroly mají ze současných deseti vzniknout tři organizace. První bude kontrolovat rostlinnou výrobu a druhá živočišnou výrobu. Ta vznikne ze současné Státní veterinární správy (SVS), ke které se připojí pět Státních veterinárních ústavů a Česká plemenářská inspekce. Kontrolní činnost v oblasti potravin má zůstat na třetí organizaci - Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI).
Přesuny kompetencí v oblastech potravin a živočišné produkce si vyžádá změny legislativy. Mohlo by proto začít v polovině příštího roku, řekl ministr.
Již od ledna změnila SVS svou strukturu. Krajské veterinární správy jsou nově řízeny přímo z pražského ústředí.
Změny do budoucna nastanou patrně také v oblasti rozdělování a kontroly agrárních dotací. To v současnosti kontroluje především Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a MZe prostřednictvím Agentur pro zemědělství a venkov v regionech. Na kontrole se podílejí i další inspekční orgány. Jednou z možností do budoucna je, že by vše v oblasti dotací kontroloval SZIF, podle Bendla však nejde o konečné rozhodnutí.
V součásti se slučují Pozemkový fond a pozemkové úřady, ze kterých by měl k začátku příštího roku být Státní pozemkový úřad.