Rozpad eurozóny je sice podle El-Eriana "méně pravděpodobný, ale rozhodně ho nelze vyloučit". Eurozóna by se podle něj mohla dostat z krize velmi rychle, kdyby se její členové "konečně chopili iniciativy". "Je tu spousta peněz, která stojí stranou a čeká, co se stane," řekl.
Portugalsko se loni v dubnu stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur (téměř dva biliony Kč).
El-Erian předpokládá, že pomoc pro Portugalsko bude nedostatečná a Lisabon bude nucen požádat EU a MMF o další peníze. "Pak nastane velká debata o tom jak tuto finanční zátěž rozdělit mezi EU, věřitele, MMF a Evropskou centrální banku," řekl.
Řecko si předloni v květnu sjednalo záchranný úvěr v hodnotě 110 miliard eur. Ukázalo se však, že tento úvěr nebude stačit, a země si proto loni v říjnu dohodla druhý záchranný program v objemu 130 miliard eur, který členové eurozóny formálně schválili tento týden.
Schválení balíku pomoci předcházela dohoda Řecka se soukromými investory o výměně současných státních dluhopisů za nové, s nižší nominální hodnotou a delší dobou splatnosti. Dohoda o poskytnutí záchranného úvěru ukončila měsíce nejistoty, která Řecko trápila a která nepříznivě ovlivnila i dění na finančních trzích. Atény pomoc dostaly, až se zavázaly k řadě drakonických úspor, které jeho ekonomiku srážejí hlouběji do recese.