Souhrnný index nákupních manažerů, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, za březen klesl na 48,7 bodu. V únoru byl na 49,3 bodu. Pokud je nad hranicí 50 bodů, znamená to, že aktivita se zvyšuje. Klesne-li pod ni, ukazuje to na útlum aktivity. Ještě loni v březnu byl index na hodnotě 57,6 bodu.
"Ta čísla jsou zklamáním. Ukazuje se, že ten optimismus, který se zde za poslední měsíce vytvořil, byl částečně přehnaný. Alespoň pokud jde o zpracovatelský sektor ve velkých zemích," poznamenal ekonom Silvio Peruzzo z finančního ústavu RBS. "Po měsících stabilizace či mírného zlepšení opět sklouzáváme dolů," dodal.
Index nákupních manažerů ve službách oslabil na 48,7 bodu z únorových 48,8 bodu, zatímco před rokem byl na 57,2 bodu. Index pro zpracovatelský sektor klesl na 47,7 bodu ze 49 bodů, loni v březnu byl na 57,5 bodu. Nepatrně slabší je rovněž index zaměstnanosti, výrazněji klesl také index výroby či nových zakázek.
Z čerstvých dat je možné vyčíst, že zahraniční poptávka není tak silná, jak se zdálo. Právě na vyšší poptávku v zahraničí přitom evropští politici spoléhali a doufali, že pomůže vytáhnout Evropu z problémů. Aktivita v březnu zaostala za očekáváním jak ve Francii, tak v Německu, tedy v obou předních ekonomikách eurozóny.