"Do dnešního dne nemáme prostřednictvím (evropského výstražného systému) RASFF ani jinou cestou žádné konkrétní informace o tom, které subjekty v Polsku zpracovávaly průmyslovou sůl, do kterých potravin a v jakém dávkování byla použita a zda se tyto potraviny mohly dostat na český trh," řekl dnes novinářům vrchní ředitel sekce kontrolní a právní SZPI Martin Klanica, podle kterého se polské úřady snaží kauzu utlumit.
Česko podle Klanici ani kvůli této aféře nemůže zakázat dovoz polských potravin, protože by to bylo v rozporu s evropskými pravidly. "Budeme ale iniciovat vůči Evropské komisi, aby ty členské státy, které nedodržují pravidla hry, byly více kontrolovány a auditovány, protože to podráží důvěru spotřebitelů v celý systém (RASFF), který je nastaven," podotkl Klanica.
Vzorky polských potravin, které SZPI kontrolovala, byly podle Klanici v pořádku. "Zatím se nám nepodařilo prokázat, že by byly kontaminovány (technickou solí). V potravinách je ale pouze několik procent soli, takže se dá těžko očekávat nějaký významný záchyt," dodal.
Firmy zapletené v Polsku do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví.
Česká Potravinářská komora krátce po vypuknutí aféry vyzvala MZe k zastavení veškerého dovozu potravin z Polska pokud Poláci nezveřejní seznam firem, které použily technickou sůl k výrobě potravin. MZe ale o tom nerozhodlo.