Analytici podle agentury Reuters odhadovali zájem jen na 1,5 miliardy eur. Ministerstvo financí stanovilo roční kupón dluhopisu na 2,45 procenta a analytici předpokládají, že díky úpravám podle inflace každých šest měsíců se výnos dostane nad čtyři procenta. Velký zájem o nabízený dluhopis považují za vyjádření důvěry technokratické vládě Maria Montiho.
Vláda potřebuje prodávat víceleté dluhopisy, aby chránila průměrnou splatnost státního dluhu před poklesem, který by mohl v kritických situacích ohrozit její platební schopnost. V prvních měsících letošního roku se musela uchýlit k prodejům mimořádně krátkodobých pokladničních poukázek, aby splatila navršený splatný dluh v sumě 60 miliard eur. Průměrná lhůta splatnosti italských dluhopisů kvůli tomu klesla na 6,8 roku z předešlé úrovně sedmi let.
Itálii i dalším zemím eura od konce ledna pomáhá v refinancování dluhů výrazný pokles výnosů dluhopisů, který zařídila Evropská centrální banka dvěma nabídkami tříletých levných úvěrů bankám v celkové sumě přes bilion eur. To zvýšilo poptávku investorů zejména po krátkodobých dluhopisech, jejichž výnosy ale kvůli tomu prudce klesly a pro domácnosti přestaly být zajímavé. Výnos jednoleté italské pokladniční poukázky klesl tento měsíc na 1,4 procenta, což je téměř dva procentní body pod italskou inflací.
Italské domácnosti jsou nejmajetnější z celé skupiny největších vyspělých ekonomik G7. Finanční aktiva italských domácností dosahují 3,6 bilionu eur, z toho pět procent je v italských dluhopisech. Italové k nim zůstali loajální i loni na podzim na vrcholu dluhové krize, tradičně ale své investice umísťují v krátkodobých dluhopisech se splatností do jednoho roku až dvou let.
"Je to brilantní pokus pozměnit investiční zvyklosti (italských domácností)," řekl agentuře Reuters k nabídce čtyřletých dluhopisů jeden z obchodníků s dluhopisy u velké banky. Spořicí dluhopisy pro domácnosti začala loni vydávat i ČR, letos v tom chce pokračovat.
Italská vláda si prodejem bondů domácnostem ulehčila situaci před dubnem, kdy bude muset splatit dluhopisy za 27 miliard eur. Klíčové ale bude, zda přiláká profesionální investory k emisím dlouhodobých dluhopisů se splatností deset až 30 let. Třicetiletý dluhopis Itálie prodala naposledy loni v květnu, před srpnovým propuknutím otřesů na trzích, kdy v obavách ze šíření dluhové krize v eurozóně italské výnosy prudce vzrostly a výnos desetiletého bondu překonal kritickou hranici sedmi procent.