"V pátek obě strany konstatovaly, že již vyčerpaly všechny možnosti k nalezení oboustranně přijatelného kompromisu," uvedl Dvořák s tím, že požádají ministerstvo o určení zprostředkovatele dalších jednání.
Rada předsedů odborových svazů dnes rozhodla o vyhlášení stávkové pohotovosti. "Tímto krokem se do stávkové pohotovosti dostává celá výrobní část Unipetrolu v Litvínově poté, kdy k tomuto kroku přistoupila minulý týden Česká rafinérská a.s.," dodal Dvořák.
Odboráři České rafinérské tvrdí, že po několika letech stagnace chtějí alespoň mírný růst mezd, firma zase argumentuje tím, že v odvětví je špatná situace a mzdy jsou natolik vysoké, že jsou skoro na dvojnásobku průměrné mzdy. Firma zaměstnává zhruba 640 lidí a provozuje dvě velké rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.
Stávkovou pohotovost kvůli kolektivní smlouvě v České rafinérské vyhlásily odbory už v letech 2009 a 2011. Vloni byla situace stávce blízko: rozhodovalo o ní hlasování, v němž se pro vyslovilo 58 procent zaměstnanců, potřeba ale byla dvoutřetinová většina. Pro podpis kolektivní smlouvy byla jen asi třetina zaměstnanců. "Naše požadavky jsou velmi umírněné," řekl k letošnímu jednání předák odborů České rafinérské Jan Klimeš. Podle něj se v celé střední Evropě mzdy v podobně velkých rafinériích pohybují kolem dvojnásobku průměrné mzdy v příslušené zemi. Zaměstnanci v Čechách si je prý zasloužili díky růstu produktivity práce, jejich počet se snížil za poslední dvě dekády na méně než polovinu.
Většinovým vlastníkem firmy Česká rafinérská je s více než 51procentním podílem právě petrochemická skupina Unipetrol. Ta, vlastněná polským polostátním PKN Orlen, se loni propadla do ztráty 2,806 miliardy korun, rok před tím vydělala 937 milionů.