Kontrola, které se pokuta týká, se uskutečnila v sídlech firem v listopadu 2009. Společnosti ale podle Bruselu odmítly jeho inspektorům poskytnout všechny požadované dokumenty a dostatečně s nimi nespolupracovaly. Nezablokovaly také firemní e-mail a přesměrovaly příchozí elektronickou poštu.
Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia podotkl, že důležité informace jsou nyní uchovávány v různých informačních systémech, elektronické poště a podobně, a mohou být rychle smazány či upraveny.
"Toto rozhodnutí vysílá jasný signál všem společnostem, že komise nebude tolerovat akce, které mohou podkopat integritu a efektivnost našich vyšetřování manipulováním s takovými informacemi během inspekce," řekl Almunia.
Komise v listopadu 2009 prověřovala, zda EPH a ČEZ nenarušily v energetice hospodářskou soutěž na českém trhu. Domnělé protiprávní jednání mohlo zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen, uvedla již dříve komise. Obě firmy podezření odmítly.
Média v době kontroly spekulovala, že komise začala vyšetřování na základě stížnosti společnosti Czech Coal. Ta již dříve uvedla, že společný postup firem může prohloubit nerovnováhu na trhu výroby elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Czech Coal kritizovala i transakce kolem koupě společnosti International Power Opatovice finanční skupinou J&T.
EPH společně vlastní skupina PPF (40 procent), investiční banka J&T (40 procent) a Daniel Křetínský (20 procent). EPH vlastní či spoluvlastní například Plzeňskou energetiku, Pražskou teplárenskou, United Energy, Elektrárny Opatovice, německé doly Mibrag nebo polské doly Silesia.