"Při slučování dvou organizací je výhodou, pokud obě podléhají jednotnému vedení. Tím se zabrání vzniku případných neřešitelných sporů a nejasností," zdůvodnil Bendl svůj krok. Ministr zároveň zadal zpracování potřebných legislativních úprav. ÚKZÚZ je totiž zřízen samostatným zákonem.
Propojení SRS a ÚKZÚZ je podle ministerstva prvním z kroků směřujícím ke snížení počtu podřízených organizací. Po sloučení kontrolních institucí v oblasti rostlinné výroby budou podobně vytvořeny další dva pilíře. Jeden zaměřený na živočišnou výrobu, druhý na potravinářství, prozradil již v polovině března Bendl. Ještě loni v resortu působilo 25 organizací, do budoucna by podle ministra měl jejich počet být redukován na pět až šest.
MZe si od redukce slibuje úspory v řádu stovek milionů Kč ročně. Hlavně však chce omezit kontrolní agendu v resortu, kterou farmáři dlouhodobě označují za přebujelou. "Zemědělci a potravináři dnes musí věnovat spoustu času velmi specializovaným kontrolám. Proto je plně na místě zjednodušení systému kontrol, a mě těší, že s tímto záměrem vyslovili jasný souhlas i zástupci nevládních organizací," uvedl Bendl.
Státní rostlinolékařská správa sídlící v Praze chrání území ČR před zavlečením škodlivých rostlin, sleduje výskyt škůdců a chorob rostlin. Vede také evidenci chemikálií a mechanizace určených k ochraně rostlin.
ÚKZÚZ je správní úřad s centrálou v Brně a regionálními pracovišti. Jeho činnost stanovují předpisy Evropských společenství a zvláštní zákony, například zákon o vinohradnictví a vinařství, o krmivech, o oběhu osiva a sadby, o ochraně chmele nebo o hnojivech. Ústav mimo jiné vykonává odborné činnosti podle zákona o ÚKZÚZ a je také pověřen dělat úřední kontroly v oblasti ekologického zemědělství.