Předpokládaný vývoj, který ústav zveřejnil ve své čtvrtletní zprávě, je pesimističtější, než výhled od analytiků Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ti počítají na letošek s propadem řecké ekonomiky o 4,7 až 4,8 procenta.
Na řeckou ekonomiku tvrdě doléhají dopady dluhové krize, kvůli nimž už se začalo spekulovat, že Řecko možná bude potřebovat další finanční pomoc. Premiér Lukas Papadimos minulý týden podotkl, že Řecko udělá maximum, aby žádnou další pomoc už nepotřebovalo, přímo ji ale nevyloučil.
V rámci podmínek druhého záchranného úvěru, na němž se Řecko dohodlo s ostatními členy eurozóny a měnovým fondem, budou muset Atény zavést další úsporná opatření. Hospodářské oživení a návrat k růstu ekonomiky se nečeká v Řecku dřív než v roce 2014.
"Předpokládáme, že recese bude i letos velmi hluboká," řekl novinářům šéf ústavu IOBE Jannis Sturnaras. Řecko by prý mělo rychleji privatizovat, aby přilákalo zahraniční investory.
Zpráva také uvádí, že míra inflace klesne z loňských 3,1 procenta na méně než jedno procento, což bude výsledek pokračujícího poklesu poptávky. Míra nezaměstnanosti se naopak ještě bude zrychlovat a v průměru bude 20 procent. Loňský průměr činil 17,3 procenta.