Ze společnosti Global Payments, která zprostředkuje elektronické platby, unikly údaje o držitelích 1,5 milionu platebních karet, informovaly již v pátek karetní asociace Visa a MasterCard. Ukradené informace umožňují vytvořit falešné platební karty s přístupem na účty skutečných uživatelů karet. Zneužití platby však lze zabránit v případě, že platební systémy u obchodníků vyžadují využití bezpečnostního kódu, který je uveden na zadní straně karty.
"Na základě upozornění karetních asociací jsme preventivně zablokovali zhruba dvě desítky potenciálně ohrožených karet. K žádnému zneužití ale nedošlo," uvedl mluvčí Raiffeisen bank Tomáš Kofroň. Preventivně několik kusů platebních karet zablokovala i Česká spořitelna nebo ČSOB.
Mluvčí ČSOB Pavla Hávová rovněž upozornila, že k úniku karetních dat došlo u společnosti Global Payments v USA. "Nelze tedy zaměňovat s únikem dat od společnosti Global Payments Europe, se kterou banky na českém trhu úzce spolupracují v oblasti platebních karet," uvedla.
"Vzhledem k tomu, že se jedná o únik dat v USA, předpokládáme, že nedojde k ohrožení dat našich držitelů platebních karet v České republice. Přesto jsme preventivně přijali zvýšená bezpečnostní opatření ve spolupráci se společnostmi Visa a Mastercard," řekl ČTK mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. "V souvislosti s informací o úniku dat ze systémů společnosti Global Payments, jsme nezaznamenali zvýšené riziko zneužití platebních karet," uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.
Počet vydaných platebních karet v Česku loni vzrostl meziročně o 14 procent na 10,6 milionu.