"Z některých sektorů máme signály, že přílivem laciných prostředků z EU dochází k pokřivení trhu," uvedl náměstek. Přísnější podmínky pro získání unijní podpory proto podle něj mají zajistit, že se peníze dostanou jen k životaschopným firmám. "Sníží se také míra korupce, protože návratné prostředky nejsou tak atraktivní, jako dotace," poznamenal Braun.
Finance z Bruselu jsou pro evropské firmy klíčové v boji s dopady hospodářské recese, řekla na dnešním semináři Milena Jaburková ze Svazu průmyslu a dopravy a současně představitelka společnosti IBM. "Tyto peníze jsou jedním z mála zdrojů, které můžou oživit evropskou ekonomiku jako takovou, proto je důležité, jak tyto zdroje budou využity," uvedla.
Kolik peněz bude mít Česko v EU k dispozici v unijním rozpočtovém období 2014-2020, zatím jasné není. Podle již dřívějších vyjádření zástupců MMR je ale možné, že to bude méně peněz než v aktuálním období. Peníze mají směřovat například do budování infrastruktury, mají také pomoci zvýšit konkurenceschopnost české ekonomiky.
V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj zhruba 779 miliard korun.
Čerpání dotací v Česku doprovází v posledních měsících řada problémů. Evropská komise vytýká České republice například nedostatečnou kontrolu a audit. Čas na nápravu dostala vláda do června.