Portugalsko loni získalo od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu tříletý záchranný úvěr 78 miliard eur (1,8 bilionu Kč). Stalo se tak za Řeckem a Irskem třetí zemí, která musela požádat své partnery o pomoc, protože nebyla schopna plnit své finanční závazky. Někteří investoři se však stále obávají, že Portugalsko bude muset následovat Řecko a požádat o druhou pomoc, která bude zahrnovat i restrukturalizaci dluhu ve vlastnictví soukromého sektoru.
Peníze z úvěru jsou uvolňovány ve splátkách za podmínky, že země plní dohodnuté reformní cíle. Jejich plnění kontrolují vždy před uvolněním peněz zástupci EK, MMF a Evropské centrální banky. EK ve své nejnovější zprávě chválí Portugalsko.
Podle zástupce EK, který představil zprávu a podle agentury Reuters odmítl zveřejnit své jméno, Portugalsko plní veškeré své závazky velmi dobře. Na dotaz, zda bude země potřebovat druhý balík pomoci, pokud nebude schopna se vrátit na trhy, odpověděl, že podle předpokladů komise je program dostatečný. "Zda bude Portugalsko schopné přesvědčit trhy, to je samozřejmě další otázka," dodal. "V současné době předpokládáme, že program je na dobré cestě a měl by přivést Portugalsko k získání opětovného napojení na trhy ve 2013." Plán pro případ, že by země nebyla schopná se na trhy vrátit, komise podle něj nyní nemá, protože to nepředpokládá.
EK však rovněž varovala, že i nadále zůstávají významná rizika. Je mezi nimi další možný růst míry nezaměstnanosti nad současný odhad, který počítá letos s nezaměstnaností 14,4 procenta. Podle Eurostatu v únoru nezaměstnanost stoupla na rekordních 15 procent.
Portugalsko nyní zažívá nejhorší recesi od 70. let minulého století. Vláda i věřitelé očekávají letos pokles ekonomiky o 3,3 procenta a příští rok mírný růst o 0,3 procenta. Centrální banka odhaduje pokles na 3,4 procenta a v příštím roce má být růst nulový.