V případě, že firma starou ocelárnu zavře a nepostaví novou, o práci může přijít zhruba 200 zaměstnanců. Krok by dopadl také na další firmy, například Arcelor Mittal by přišel o část odbytu surového železa.
Český Evraz je podle listu jedinou domácí firmou v oboru,, která od příštího roku nebude mít nárok na bezplatné emisní povolenky. Kdyby je musela nakupovat, stály by ji při dnešních cenách ročně asi tři miliony eur (74 milionů korun). Pokud se nezmění pravidla, bude Evraz nucen upravit svou výrobu. "Snažíme se to ještě změnit, podle mne se jedná o nerovné zacházení," uvedl Ščuka.
Válcovny si společnost chce ponechat, ale ohledně výroby oceli se prý bude muset rozhodnout. "Kdybychom postavili ocelárnu s vlastní elektrickou pecí, vyřešilo by to problém s povolenkami. Další variantou je zcela zrušit výrobu oceli a nechat v provozu jen válcovnu, která by zpracovávala polotovary z Ukrajiny nebo Ruska," dodal Ščuka.
EVS, která vyrábí ocel a válcované produkty, je třetí největší česká hutní společnost. Zaměstnává přibližně 1400 lidí. Od roku 2005 je součástí ruské skupiny Evraz.