"Finanční trh nemá rád nestabilitu, a postavení ČR na finančních trzích by se proto mohlo krátkodobě zhoršit. Na druhou stranu trh stále vnímá ČR jako relativně stabilní demokracii, a na zdejší politické hrátky proto česká koruna ve valné většině případů vůbec nereaguje," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
Předčasné volby by ale mohly podle analytika ČSOB Petra Dufka znamenat odklad dalších reforem do doby, než by se zformovala další vláda se silným mandátem. "Je tak pravděpodobné, že by už finanční trhy neignorovaly tuzemskou politickou situaci tak jako doposud. Zvlášť, když se západní část Evropy stále potýká s dluhovou krizí a směřuje do recese," upozornil.
Bez prosazení vládou navržených rozpočtových opatření by podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška stěží existovala šance na udržení deficitu veřejných rozpočtů kolem tříprocentní hranice. "Rozšíření schodku by znamenalo v rámci Evropy plout proti proudu, což by jistě nezůstalo bez povšimnutí finančních trhů a ratingových agentur. Je tedy klíčové, aby fiskální konsolidace pokračovala," uvedl.
Politická situace může podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory teoreticky rating zhoršit, což by dočasně oslabilo korunu. "Na druhou stranu v minulosti byla koruna i s horším ratingem silnější než dnes. Význam ratingu tedy nesmíme přeceňovat," uvedl.
Pikora naopak nepředpokládá, že by pád vlády měl zásadní dopad na finanční trhy a makroekonomický vývoj. "Vzhledem k tomu, že příští vláda určitě nezmění směřování země o 180 stupňů, neočekávám zásadní dopady. To, jestli ekonomika roste či klesá, je v malé a zahraničnímu obchodu otevřené ekonomice, jako je ČR, dáno hlavně tím, jestli roste či klesá Německo," dodal.