Vedle dvanáctiměsíčních pokladničních poukázek v objemu osm miliard eur Řím nabízel rovněž tříměsíční poukázky v objemu tří miliard eur. U nich se výnos zvýšil na 1,25 procenta, zatímco v předchozí aukci to bylo pouze 0,49 procenta.
Výnos se pohybuje opačně k cenám. To znamená, že když investoři italským papírům nevěří, zbavují se jich, a tlačí tak cenu dolů. Čím více klesá cena, tím více narůstá výnos, tedy úrok, který musí Itálie držitelům svých dluhopisů platit.
Náklady na obsluhu italského dluhu se v minulých měsících snižovaly, což byla především zásluha Evropské centrální banky (ECB). Ta od loňského prosince do konce února poskytla ve dvou kolem komerčním bankám levné tříleté úvěry v celkovém objemu přes bilion eur (asi 25 bilionů Kč). Hodně ale pomohla i reformní opatření nové italské vlády.
V posledních dnech se ale nejistota na evropské trhy vrátila, což je znát mimo jiné z růstu výnosů španělských dluhopisů. Na sekundárním trhu, kde se s vydanými státními dluhopisy obchoduje bez omezení, výnos italských dluhopisů se splatností deset let vzrostl až na 5,56 procenta. Ještě minulý týden přitom byl na pěti procentech.