Vláda dnes podle očekávání schválila balík úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek rozpočtu pod třemi procenty HDP. Balík obsahuje zvýšení daní, nižší valorizaci důchodů a další opatření. Například od příštího roku vzrostou obě sazby daně z přidané hodnoty o procento na 21 a 15 procent. Zavedena má být také 20procentní daň z příjmu fyzických osob, počítat se má od roku 2014 z hrubé mzdy. Současná sazba 15 procent ze superhrubé mzdy odpovídá sazbě zhruba 21 procent z hrubé mzdy.
"Penzistům vzrostou náklady o téměř 190 korun měsíčně a současně se jim zpomalí valorizace možná až o 200 Kč," řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Změna daně z příjmu fyzických osob, DPH, uhlíkové daně a daně z vína se podle něj průměrné domácnosti až tak dramaticky nedotkne. Na první pohled sice zaplatí více na DPH a spotřebních daních asi o 400 korun měsíčně, na straně druhé ji zhruba tři čtvrtiny tohoto růstu výdajů pomůže pokrýt nižší daň z příjmu, dodal.
"Zaměstnanci s hrubou mzdou 150.000 Kč měsíčně se čistý měsíční příjem v příštím roce sníží o 3500 Kč," uvedl senior manažer v daňovém a právním oddělení PwC ČR Tomáš Hunal. Vedle toho, že těmto pracovníkům klesne čistý příjem, zrušení stropů pro placení zdravotního pojištění zvýší cenu jejich práce. Tito odborníci nebo jejich zaměstnavatelé z řad zahraničních investorů pak mohou zvažovat přesun do zemí s příznivějším daňovým režimem, podotkl.
Zavedení sazby daně z příjmu fyzických osob z hrubé mzdy na 20 procent místo 19 procent činí podle analytika Patria Finance Davida Marka příjem rozpočtu 13 miliard Kč, zvýšení DPH o procentní bod na 15 a 21 procent celkem 17 miliard Kč. Změna valorizace penzí přinese v roce 2013 úsporu osmi miliard Kč ve srovnání s valorizací podle inflace, respektive deset miliard ve srovnání s valorizací podle mezd. Příjem ze zrušení zavedení daňového paušálu pro zaměstnance (3000 Kč), který měl nahradit daňové zvýhodnění stravenek odhadl na devět až deset miliard Kč.