Česko už delší dobu kritizuje polské úřady za to, že vůbec neinformují o podrobnostech aféry s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu. Nedostatek informací českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují posypovou sůl.
"Přestože jsme z polské strany získali příslib dodání seznamu firem, nemohu být se situací spokojen. Očekávám rychlé dodání přislíbených dokumentů, neboť naše návštěva prokázala, že polská strana informace má, ale otálí s jejich předáním," komentoval dnes výsledek jednání ministr zemědělství Petr Bendl.
Tým, ve kterém byli i šéfové Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy, ministr Bendl do Polska vyslal poté, co byly zveřejněny údaje o stažení několika stovek tun potravin z polského trhu. Ostatní členské státy EU, do kterých se polské potraviny dovážejí, ale nebyly informovány o podrobnostech.
"Pokud příslib nebude z polské strany během několika dní splněn, obrátím se na premiéra (Petra) Nečase, aby téma projednal při jeho blížícím se setkání s polským protějškem Donaldem Tuskem. Kromě toho se chystám problematiku diskutovat také na nejbližším zasedání Rady ministrů EU," podotkl Bendl.
Firmy zapletené v Polsku do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví.
Česká strana usiluje o získání informací o výrobcích s technickou solí od začátku března. Na nedostatky v informování o celé kauze z polské strany poukazovala SZPI už dříve. Česko nemohlo ani zakázat dovoz polských výrobků na tuzemský trh, SZPI pouze nechala zkontrolovat vzorky polských výrobků. Všechny byly podle testů v pořádku.