Bernanke: Fed neměl moc na výběr, když za krize pomáhal bankám

13.04.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 13. dubna (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) neměla za finanční krize mnoho možností, jak reagovat na chaos v bankovním systému. Pomoc největším komerčním bankám v průběhu roku 2008 tak byla ze všech špatných řešení zřejmě tím relativně nejlepším. Na konferenci o financích a možnostech řešení finanční krize to dnes v New Yorku řekl šéf Fedu Ben Bernanke.

Snad největší kritiku Fed po krizi sklidil za to, že z peněz daňových poplatníků napumpoval miliardy dolarů do obří americké pojišťovny American International Group (AIG). Bernanke tento postup znovu obhajoval a postavil se i za pomoc, kterou Fed poskytl s organizací prodeje investiční banky Bear Stearns.

Bernanke sice připouští, že Fed tehdy hodně riskoval, upozorňuje ale, že za miliardy dolarů, které centrální banka poskytla ve formě půjček, dostala rovněž adekvátní zajištění. Zdůraznil přitom, že daňoví poplatníci na těchto transakcích neprodělali.

Bernanke je ale přesvědčen, že Fed i další regulační orgány v USA jsou teď na krizi lépe připraveny. Přispěl k tomu prý Kongres, když v roce 2010 schválil rozsáhlou změnu regulace finančního sektoru.

"Reakce Fedu na kolaps či téměř kolaps mnoha systémově důležitých firem byl odrazem té nejlepší ze špatných možností. Alespoň vzhledem k absenci právního rámce, který by upravoval, jak činnost takových firem během krize ukončit spořádaným způsobem. Takový rámec teď máme," poznamenal Bernanke v projevu.

Kritici tvrdí, že Fed neměl finanční instituce zachraňovat, ale nechat je padnout. Svým postojem prý jen vyslal zprávu, že když se banky dostanou kvůli riskantním transakcím do problémů, a jsou přitom systémově důležité, vláda jim pomůže. Bernanke ale dnes tento názor napadl. Díky změně regulace už má Fed nové pravomoci a dnes už může nechat zavřít jakoukoliv banku, aniž by ohrozil fungování celého finančního systému.

K současnému stavu ekonomiky se Bernanke na konferenci nevyjádřil a nic neřekl ani k politice Fedu na podporu hospodářského růstu. Zdůraznil ale, že regulační povinnosti Fedu jsou stejně důležité, jako jeho základní mise pečovat o vyrovnané ceny a zdravý trh práce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK