"Chceme, aby byla tato možnost v případě, že dojde k ohrožení bezpečnosti obyvatel," řekl Bendl. Problém chce vznést na příštím jednání ministrů zemědělství EU.
Česko v posledních dnech kritizuje polské úřady za to, že vůbec neinformují o podrobnostech aféry s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu. Nedostatek informací totiž českým dozorovým orgánům výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují technickou sůl.
Bendl uvedl, že je nutné podobným případům předcházet. Informační tok z polské strany se podle něj musí zlepšit. Podezřelou kvalitu musí české úřady pečlivě zkoumat, což někdy bývá zdlouhavé, řekl ministr. Možnost zastavení dovozu by ochránila spotřebitele.
Firmy zapletené v Polsku do takzvané solné aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví. Tamní úřady však odmítají zveřejnit detailní informace.
Problémy jsou také u dalších polských potravin. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nyní nařídila řetězci Makro stáhnout z trhu polské kvašené okurky a kysané zelí. Oba výrobky obsahovaly kyselinu mravenčí, která je v ČR v potravinářství zakázána.
Také podle ředitele SZPI Jakuba Šebesty nejsou informace o potravinách z Polska dostatečné. Evropské instituce by podle něj měly na Polsko více tlačit, aby informace sdělovalo. "Polský výrobek je pro nás vysoce rizikový, proto se nyní na polské výrobky více zaměřujeme," dodal Šebesta.