Poptávka firem dále rostla v průmyslu a výrobě, nejvýrazněji pak ve strojírenství, kde se meziročně zvýšila o více než 15 procent. V sektoru služeb ale nastal až dvacetiprocentní pokles zájmu o nové pracovníky.
"Podrobná analýza vývoje poptávky firem po nových zaměstnancích ukazuje, že na pracovním trhu v poslední době narůstá kontrast mezi silně rostoucími průmyslovými odvětvími a segmentem služeb, kde je čím dál tím zřejmější opatrnost a vyčkávání s náborem nových lidí. Jedinou výraznou výjimku představuje pojišťovnictví, které svým růstem do jisté míry vyvažuje postupnou racionalizaci v bankovnictví," uvedl analytik LMC Ondřej Mysliveček.
Počet reakcí uchazečů na vystavené pracovní pozice v březnu dosáhl 521.000 a proti únoru je tak o 4,6 procenta nižší. Vývoj zájmu lidí prý odpovídá klesající míře nezaměstnanosti, podobně jako ve srovnatelném období loni.
"I přes březnové klopýtnutí online pracovního trhu zůstáváme optimističtí. V dubnu a zejména květnu by mělo přijít oživení, ačkoliv počet nově obsazovaných míst vzhledem k současným okolnostem nemusí překonat loňské hodnoty. Výraznější růst patrně nastane u pozic vhodných pro absolventy, jejichž počet se v posledním čtvrtletí držel pod hladinou 4000 měsíčně," odhadl další vývoj Mysliveček.
LMC je 16 let nejvýznamnějším operátorem na českém elektronickém trhu práce. Nyní registruje 9000 firemních zákazníků z ČR i zahraničí.