"Ze strany Evropské unie se připravují naprosto zřetelné intervence," řekl García-Legaz, který je teď v mexickém Puerto Vallarta. Právě tam se v těchto dnech scházejí zástupci G20. Žádné další podrobnosti ministr zatím neuvedl. Madrid už minulý týden pohrozil tvrdou odvetou, pokud Argentina od záměru neustoupí.
"Budou zde deklarace od mnoha členů, kteří zastupují skupinu G20 a já si myslím, že tou zprávou bude jasné odmítnutí toho rozhodnutí (Argentiny)," řekl ministr, jehož citovala agentura Reuters. Madrid a Buenos Aires podle něj spolu nekomunikují.
García-Legaz řekl, že Španělsko už má prakticky jistou podporu od Mexika a dalších latinskoamerických zemí, a kromě toho od Spojených států. Naopak Argentinu podpořila pouze Kuba. Krok Argentiny podle ministra ve světě zažehl obavy z nové vlny protekcionismu, která by mohla poškodit zatím jen křehké oživení globální ekonomiky. Španělé už dali najevo, že chtějí žádat EU, aby podala stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO).
Repsol drží v YPF asi 57 procent akcií, a firmu tak ovládá. Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová navrhla, aby vláda znárodnila 51 procent akcií, a to z podílu, který vlastní Repsol. Tomu by tudíž zbylo sotva šest procent akcií. Argentina bude muset španělský podnik odškodnit a nabídnout mu adekvátní kompenzaci, Fernándezová už ale naznačila, že Repsolu nehodlá zaplatit požadovanou cenu.