"Během týdne bylo zrušeno spojení mezi Repsolem a YPF," řekl jeden ze zdrojů. Ke zprávě se mluvčí vlády ani YPF nevyjádřili.
Prezidentka Fernándezová v pondělí navrhla znárodnit 51 procent z 57 procent akcií, které vlastní Repsol. Vláda pak vydala výnos, podle něhož nad YPF na 30 dní přebírá správu. Argentinský Senát má o návrhu hlasovat ve středu a dolní komora by měla s krokem vyslovit souhlas během dvou týdnů.
Vládní zástupce ve vedení YPF v pondělí podle místních médií ještě před skončením prezidentčina projevu vstoupil do sídla firmy a přečetl jména manažerů, kteří byli s okamžitou platností propuštěni a vykázáni. Několik hodin poté ústředí firmy obsadil státem jmenovaný prozatímní správce, jímž je ministr plánování Julio De Vido, a jmenoval nové ředitele.
Fernándezová tvrdí, že Repsol do YPF dostatečně neinvestoval, což teď vede k nedostatku energetických produktů v zemi. Analytici za pravý důvod nedostatku pohonných hmot a nízkých investic do produkce označují tvrdou kontrolu cen. Po vyvlastnění Repsolu je navíc podle nich jasné, že Argentina už v dohledné době žádné jiné investory nezíská.
Vládní činitelé naznačili, že Buenos Aires nehodlá Repsolu za zestátnění podílu zaplatit požadovanou cenu 10,5 miliardy dolarů (198 miliard Kč) a že Repsol by také nemusel dostat dlouhou dobu vůbec nic. Španělsko začalo proti Argentině podnikat odvetné kroky a snaží se získat podporu Evropské unie i dalších zemí světa.