Hlavní část loni zabavených padělků opět tvořily napodobeniny značkového oblečení, obuvi, hraček, šperků, módních doplňků, visaček a etiket. "Stále častěji ale zajišťujeme i padělky výrobků, které mohou být škodlivé nebo životu nebezpečné. Jedná se hlavně o kosmetiku, hračky, součástky do automobilů, mobilní telefony, alkohol i léky," řekl dnes na Česko-francouzském kolokviu o prosazování práv duševního vlastnictví generální ředitel Generálního ředitelství cel ČR Pavel Novotný.
Novotný upozornil, že stále častěji jsou padělky v Česku nabízeny také prostřednictvím internetu. Celní správa proto zřídila speciální pracoviště internetové kriminality, které monitoruje nabídku napodobenin značkového zboží na internetu.
Česká obchodní inspekce (ČOI) loni na tuzemském trhu zabavila padělky v odhadované hodnotě 215 milionů korun. V meziročním srovnání hodnota zabavených věcí vzrostla zhruba čtyřnásobně. Počet kusů zabavených padělků loni naopak klesl na 86.417 z předloňských 133.833.
Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová ČTK řekla, že prudký nárůst hodnoty padělků souvisí s tím, že inspektoři loni častěji zabavovali napodobeniny luxusního zboží, jako jsou například značkové hodinky či kožená galanterie. "Hodnota originálu může v těchto případech činit i několik desítek tisíc korun," upozornila.
Prodej padělků se podle ČOI koncentruje v příhraničních oblastech. Stánkový prodej napodobenin ale upadá a k dostání jsou stále častěji i v kamenných obchodech a na internetu. Padělky loni ČOI odhalila například v některých pražských obchodních centrech a několika kamenných prodejnách v centru hlavního města.