Ani v tomto týdnu americká ekonomika z hledáčku investorů zcela nezmizí - v plánu je totiž zveřejnění důležitých předstihových indikátorů (ISM) a čísel z trhů práce (ADP, payrolls). Zejména druhé jmenované mohou investorům trochu poplést hlavy - žádosti o podporu v nezaměstnanosti totiž v poslední době přinášely spíše negativní zprávy.
Ačkoliv vyšší než obvyklá nezaměstnanost v USA rozhodně není příjemná, tak při pohledu do jižních států Evropy lze mluvit o pořádném průšvihu. Podíl lidí bez práce ve Španělsku v březnu dosáhl 24,4 %, přičemž ve skupině mladých do 25 let je padesátiprocentní. Podobná situace je i v Řecku, kde budou mít voliči v neděli (6. května) možnost vyjádřit se k současné situaci. Právě nadcházející řecké parlamentní a francouzské prezidentské volby budou tento týden přitahovat zřejmě nejvíce pozornosti. V prvním případě lze očekávat zásadní změny - stranám, jež na řecké politické scéně dominovaly (PASOK a ND v minulých volbách získaly podporu 77 % voličů), poslední průzkumy věští zisk kolem 40 % hlasů. Se současnou garniturou si budou chtít vyřídit účty zejména mladí lidé a důchodci (dohromady 45 % voličů), kterých se nynější situace dotýká nejcitelněji. Nicméně, tři strany, které reformy podporují, mají stále realistickou šanci na parlamentní většinu.
Po dvou týdnech půjdou k urnám i voliči ve Francii. Mírným favoritem druhého kola prezidentských voleb je socialistický kandidát Holland. O novém kandidátovi budou do velké míry rozhodovat nevyzpytatelní voliči extrémně pravicové Národní fronty (v prvním kole 18 % hlasů). I v případě vítězství Hollanda neočekáváme zásadní obraty ve francouzské domácí ani zahraniční politice.
První květnový týden je nabitý důležitými událostmi, které mohou na trhy přinést další nervozitu. Ať už následujících 168 hodin přinese cokoliv, nudit bychom se rozhodně neměli...
Petr Báča, analytik ČSOB